Як вилікувати тривалий нежить у дитини

Нежить у дитини — одна з найбільш звичних проблем для батьків. Часто він ніяк не впливає на загальний стан, дитина залишається активною. Тому батьки приводять дітей з нежиттю в садок та школу. В цій ситуації є два варіанти розвитку подій: нежить може пройти самостійно практично без лікування, або перейти в затяжну форму та спровокувати ускладнення. Якщо нежить у дитини довго не закінчується, потрібне ретельне обстеження.

Причини тривалого нежитю у дітей

 • відсутність належного догляду та лікування при ГРЗ
 • приєднання додаткової інфекції
 • постійне переохолодження та неповноцінне харчування
 • інородне тіло порожнини носа
 • особливість будови носових ходів
 • алергія, сезонна або на постійно присутній агент в домі
 • низька опірність інфекціям

Склад мікрофлори носогорла суттєво впливає на перебіг хвороби. За відсутності або недостатній кількості Streptococcus salivarius K12 перебіг ГРЗ часто тривалий. Присутність Streptococcus salivarius K12 не лише скорочує кількість днів хвороби, а й зменшує потребу в антибіотиках.  [1]

Що можна визначити по виділеннях з носа

Колір та в’язкість виділень мають діагностичне значення. Жовтий або зелений колір та висока в’язкість виділень бувають при тривалому нежитю, коли вірусна інфекція ускладнилась бактеріальною. Більш швидка таких виділень з носа під час застуди може бути ознакою великої кількості стафілококів в постійній мікрофлорі ротогорла.

При хронічному нежитю колір виділень в період загострень може стати яскраво-жовтим а консистенція більш рідкою. При цьому дитину може турбувати біль в приносових пазухах. На задній стінці горла можна побачити доріжку гнійних виділень. Це симптоми, з якими потрібно негайно звернутись до лікаря.

Прозорі рясні водянисті виділення з носа часто бувають при вірусній інфекції, збільшенні аденоідів. Стороннє тіло в носі може свочатку викликати рясні прозорі виділення, але за кілька днів вини стають гнійними.

Відсутність виділень з носа, утруднене дихання, можуть бути ознакою того, що приносові пазухи не можуть звільнитись від густого гнійного вмісту та потрібне термінове промивання під контролем лікаря та зміна лікування.

Розрастання аденоїдів та нежить

Причиною хронічного та тривалого нежитю у дітей нерідко стає збільшення у розмірі лімфоїдної тканини, аденоїдів. 

Лимфоїдна тканина в нормі може зберігатись до 10 років. Вона виконує захисну функцію від проникнення інфекції нижче, але й сама може стати пролемою. В момент приєднання інфекції аденоїди збільшуються в розмірі та рясно виділяють слиз для очищення. Це виглядає як рясний нежить. Але при частих атаках лімфоїдної тканини (аденоїдів) вірусами і бактеріями, вона збільшується занадто сильно, і більше не повертається в свої нормальні розміри.

Хронічне збільшення аденоїдів підтримує постійний інфекційний процес в носогорлі, провокує тривалий нежить, тонзиліт, отит, і наражає дитину на часті застуди.  [2]

Контролювати стан аденоїдної тканини допомагає пробіотик Streptococcus salivarius K12. За результатами досліджень, у дітей, які приймали пробіотик Streptococcus salivarius K12 в два рази зменшилась частота загострень аденоїдіту та ускладнень, які з цим пов’язані. При цьому зменшується потреба у застосуванні ліків. [3]

Як лікувати тривалий нежить у дитини правильно?

При лікуванні нежитю найчастіше застосовують судинозвужувальні краплі або спреї, зрошення носу слабким соляним розчином, місцеві антимікробні препарати. Важлива регулярність. Це ще одна причина, за якої дитину з нежитем краще залишити вдома та лікувати до остаточного одужання.

При синуситі та появі гнійних виділень можуть бути призначені промивання приносових пазух амбулаторно.

Антибіотики при тривалому нежитю лікар призначає за необхідності.

Важлива умова для успішного лікування — своєчасне очищення носових ходів від виділень. Якщо дитина ще не вміє висмаркувати носа, то для цього використовують аспіратор. Для полегшення очищення носа потрібно попередньо застосувати судинозвужувальні краплі. Якщо слиз дуже густий, то після крапель потрібно зросити носові ходи водно-сольовим розчином, та за кілька хвилин очистити нос.

Промивання носа вдома не рекомендується, лише очищення та зрошення. Ця процедура повинна проводитись під контролем лікаря.

Задля прискорення одужання лікарі радять на ніч після чищення зубів давати дитині ребенку респіраторну флору Бактобліс. Streptococcus salivarius K12, який входить в склад Бактобліс, здатний витісняти хвороботворні мікроорганізми зі слизових, а також виробляє антимікробні речовини саліварицин А і В. Колонізація слизових рота і горла Streptococcus salivarius K12 прискорює одужання.

Профілактика повторних інфекцій з Бактобліс показала високу ефективність. При частих контактах з респіраторною інфекцією діти, які приймали Бактобліс, хворіли значно рідше (до 90-67%), а якщо хвороба наставала, то мала більш легкий перебіг та швидко закінчувалась.  [4]

 1.   Бактоблис® (Streptococcus salivarius K12) — инновационная терапия и профилактика острых респираторных инфекций и их осложнений | Интернет-издание “Новости медицины и фармации”
 2. Rhinosinusitis and otitis media: the link with adenoids
 3. [Prophylaxis of chronic adenoiditis in the children]
 4. Streptococcus salivarius – an overview | ScienceDirect Topics